Czyścik magnetyczny do akwarium – opis działania i mała przestroga

Od czasu do czasu wypada oczyścić szyby akwarium. Z zewnątrz nie ma problemu, możemy je myć różnego rodzaju ściereczkami kilka razy na dzień. Ale co z szybami wewnątrz, które pozostają pod wodą przez całe tygodnie? Moczenie rąk nie musi być przyjemne. Tymczasem szyby wewnątrz brudzą się nawet bardziej niż zewnętrzne – chyba że ciekawscy obserwatorzy wciąż dotykają akwarium palcami ;). Przecieranie szyb wewnętrznych ściera z nich glony, z którymi akwaryści często toczą walkę.

Świetnym sposobem na łatwe i szybkie oczyszczenie szyb z obu stron jednocześnie jest użycie czyścika magnetycznego. To proste narzędzie, złożone z dwóch części – z dwoma powierzchniami czyszczącymi. Jedną część umieszczamy po zewnętrznej, a drugą po wewnętrznej stronie szyby i do dzieła. Obie trzymają się mocno dzięki magnesom. Przesuwamy czyścikiem powoli po szkle. Szyby zaczynają lśnić, a zielone glony giną. Gdyby ktoś początkujący nie wiedział, jak takie cudo wygląda, to może zerknąć tutaj: (ten jest małej wielkości, ale można wybrać inną wielkość)

https://www.krakvet.pl/product-chy-11847-AQUA-NOVA-Czyscik-magnetyczny-maly.html

UWAGA – opowiem Wam o nieprawidłowym używaniu czyścika! Kiedyś przysunęłam czyścik zbyt blisko do dna i pomiędzy nim a szybą znalazł się mały kamyczek z podłoża. Przesuwając czyścik dalej z kamyczkiem, zrobiłam rysę na szkle. Jak śpiewa Urszula, rysa na szkle nie daje spokoju człowiekowi. Tak też moja długo nie dawała mi spokoju, aż trochę się do niej przyzwyczaiłam. Dobrze radzę – uważajcie!

Czyścik to fajny gadżet dla każdego, komu zależy na ładnym wyglądzie akwarium, ale też praktyczna pomoc w walce z glonami. Używany ostrożnie potrafi zdziałać cuda :).

Mam akwarium od dwóch lat. Przez ten czas zdobyłam sporo informacji na temat akwarystyki, trochę doświadczyłam, z niejednym problemem sobie poradziłam. Wszystko we współpracy z mężem - akwarystyka to nasze wspólne hobby. Od 60 litrów przeszliśmy do 200. Na blogu dzielę się zdobytą wiedzą, a także przeżyciami codziennego dnia z rybkami :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *