Dekoracje w akwarium

Dla wielu osób decydujących się na zakup rybek akwarium stanowi między innymi ozdobę domu, jest elementem wystroju wnętrza, tworzy specyficzny klimat. To oczywiste, że akwarium spełnia również funkcję dekoracyjną. Dlatego istotne jest, co – oprócz ryb – znajduje się wewnątrz niego.

Podczas urządzania akwarium niezwykle ważne jest wzięcie pod uwagę wymagań gatunków ryb, które będziemy hodować. Jedne muszą mieć kryjówki, inne wolą wolną przestrzeń. Jedne uwielbiają chować się wśród roślin, inne niszczą roślinność. Jednym pasuje kamieniste podłoże, inne mogą się nim poranić i powinny pływać przy piasku. Sprawdzajmy więc, czego potrzebują nasze ryby i dopiero później bawmy się w architektów wnętrz.

Do standardowych elementów wypełnienia przestrzeni akwarium: podłoża i roślin, można dobierać dodatki. W sklepie akwarystycznym na pewno zaproponują nam tło do akwarium – zwój sztywnej, śliskiej karty, którą można przymocować na tylnej ściance. Byłoby miło, gdyby to tło mogło faktycznie zdobić nasz podwodny świat. Jednak zazwyczaj “tła” mają opłakaną ostrość i kiczowato jaskrawe kolory. Przedstawiają jakiś fragment morza czy oceanu z roślinami i kamieniami na dnie. Poza tym najczęściej przyczepia się je do akwarium za pomocą taśmy klejącej… Raczej nie są w dobrym guście. Ludzie kupują je chyba z braku laku. Dlatego jeśli ktoś jest wybredny musi się trochę naszukać odpowiedniego tła lub stworzyć je samodzielnie, lub… zrezygnować z niego. Jeśli chodzi o mnie – w mniejszym akwarium, 60-litrowym, miałam tło przedstawiające bladobrązowe cegły – uniknęłam przejaskrawionych kolorów i typowego zdjęcia głębin. W większym, 200-litrowym, nie mam już żadnego tła lub wyrażając się inaczej – tłem jest ściana znajdująca się za akwarium. Dzięki wielu rozłożystym roślinom oglądający akwarium nie ma wrażenia znajdującej się w nim pustki.

Inne popularne elementy dekoracyjne to różnego rodzaju domki, zamki, ruiny statków i inne figurki z otworami, przez które mogą wpływać i wypływać rybki. Ja osobiście nie przepadam za tego typu ozdobami – wolę bardziej naturalne elementy, takie jak korzenie, łupiny kokosów, kamienie, muszle. Najbardziej naturalną i przez to moim zdaniem najlepszą ozdobą jest roślinność. Jednak nawet cegła wydaje mi się bardziej zbliżona do natury niż ceramiczny domek. Ale każdy ma swój gust, a o gustach się nie dyskutuje 🙂 .

Tak naprawdę to, co włożymy do akwarium, zależy od naszej fantazji. Można spotkać w akwariach przeróżne przedmioty, często posiadające szczególne znaczenie dla właściciela. Trzeba jednak sprawdzić, czy dany przedmiot nie wydziela z siebie żadnej substancji, nie rozpuszcza się itd.! Jest to bardzo istotne, również w przypadku muszli – niektóre mogą zmieniać pH wody!

Dla jednych liczy się sentyment, dla innych naturalność, dla jeszcze innych umożliwienie rybkom pływania slalomem czy poprzez otwory. To jeszcze jedna zaleta posiadania akwarium – możemy wcielić się w designerów.

Mam akwarium od dwóch lat. Przez ten czas zdobyłam sporo informacji na temat akwarystyki, trochę doświadczyłam, z niejednym problemem sobie poradziłam. Wszystko we współpracy z mężem - akwarystyka to nasze wspólne hobby. Od 60 litrów przeszliśmy do 200. Na blogu dzielę się zdobytą wiedzą, a także przeżyciami codziennego dnia z rybkami :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *