Jak schłodzić wodę w akwarium? Gdy upał dokucza rybom…

Tego lata mieliśmy okazję doświadczyć afrykańskich temperatur. Teraz pogoda zmieniła się na deszczową, ale kto wie, czy gorące dni nie powrócą. Opowiem Wam, jak poradziłam sobie w czasie upałów, gdy grzałka w akwarium była wyłączona, a temperatura wody dochodziła do 30 stopni!

W internecie można znaleźć porady typu: wrzucić do wody kostki lodu lub zmrożony wkład z lodówki turystycznej. Takie rozwiązania są jednak ryzykowne – ryby mogą podpłynąć do lodowej niespodzianki i poczuć minusową temperaturę. To z kolei może przyczynić się do różnych problemów z ich zdrowiem. Istnieje nieco lepsza możliwość zamontowania wiatraków chłodzących pod pokrywą lub kupno nowej pokrywy z wiatrakami. To rozwiązanie ma jednak dwie wady: po pierwsze jest to dodatkowy koszt, a po drugie wiatraki mogą schłodzić wodę za bardzo, jeśli nie będziemy ich pilnie kontrolować.

Udało mi się znaleźć optymalne rozwiązanie, które wad raczej nie ma (poza poświęceniem trochę czasu), a ma nawet kilka zalet. Jest to codzienna podmiana wody w upały. Zabieram z akwarium około 1/4 wody gorącej i wlewam delikatnym strumieniem wodę o temperaturze 20 stopni. To przynosi ulgę zgrzanym rybkom, które dodatkowo cieszą się świeżością wody. Zmniejsza się przy tym ryzyko powstawania glonów (częste podmiany zawsze są wskazane). A “starą” wodą z akwarium można podlewać rośliny (oczywiście nie te jadalne). Nadaje się np. do kwitnących kwiatów, dla których stanowi nawóz.

Na pewno każdy ma swój sposób na schłodzenie gorącej wody w akwarium – najlepszy dla siebie i na miarę swoich możliwości. Najważniejsze, żeby nie wystawiać rybek na pastwę wysokich temperatur.

Mam akwarium od dwóch lat. Przez ten czas zdobyłam sporo informacji na temat akwarystyki, trochę doświadczyłam, z niejednym problemem sobie poradziłam. Wszystko we współpracy z mężem - akwarystyka to nasze wspólne hobby. Od 60 litrów przeszliśmy do 200. Na blogu dzielę się zdobytą wiedzą, a także przeżyciami codziennego dnia z rybkami :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *