Po co mieć akwarium?

Powody założenia akwarium mogą być rozmaite: ładny element wystroju pokoju, rozrywka dla dziecka, uspokajający wpływ widoku podwodnego świata itp. Każdy z powodów może być ważny dla danej osoby, ale oby nie przysłonił najważniejszego faktu – akwarium to środowisko życia istot żywych, o które trzeba dbać!

Ja sama, myśląc o kupnie rybek, nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele pracy wymaga to hobby czy też ten gadżet, za jaki czasem uchodzi akwarium. Chciałam, żeby akwarium dodało miłego klimatu mieszkaniu, mąż potraktował je jako hobby, a kupiliśmy je głównie z myślą o dziecku, żeby mogło popatrzeć z bliska na ryby. Ostatecznie nasze cele zostały osiągnięte, ale okazało się też, że posiadanie akwarium jest czasem bardzo pracochłonne. Początkowo nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy.

Nasze pierwsze rybki nie przeżywały zbyt długo. Zaczęliśmy doszukiwać się przyczyn i tak okazało się, że trzeba się bardziej zaangażować i trochę więcej dowiedzieć. Należy kontrolować nie tylko temperaturę, ale też pH wody, dbać o jej dotlenienie, czasem walczyć z chorobami. Poza tym w akwarium mogą namnażać się glony albo ślimaki, a rośliny mogą podsychać i trzeba szukać sposobów na ich pielęgnację. Tak więc przy akwarium jest co robić, trzeba też sporo się douczać. Oczywiście jeśli komuś zabraknie werwy do zaangażowania, da radę hodować ryby po najmniejszej linii oporu, przy minimum wkładu pracy. Wystarczy najmniej wymagający gatunek ryb i niekombinowanie z łączeniem gatunków, z roślinnością itd. Albo… po kilku miesiącach poszukiwań można dojść do etapu uspokojenia się spraw w akwarium, po prostu stać się choć trochę doświadczonym akwarystą. My chyba już doszliśmy do tego etapu. Najpierw posiadaliśmy akwarium 60-litrowe, a po roku przeszliśmy na 200-litrowe. W międzyczasie mieliśmy dodatkowo małe akwarium, do którego wpuszczaliśmy nowo narodzone rybki, żeby większe gatunki ich nie zjadły. Obecnie nie kombinujemy za wiele, wykonujemy regularnie te same czynności (np. podmiany wody) i cieszymy się widokiem pływających ryb bez stresu 🙂

Po co mieć akwarium? Zawsze warto je mieć dla kontaktu z naturą, jeśli tylko jesteśmy gotowi poświęcić tej naturze trochę swojej uwagi, troski i zaangażowania.

Mam akwarium od dwóch lat. Przez ten czas zdobyłam sporo informacji na temat akwarystyki, trochę doświadczyłam, z niejednym problemem sobie poradziłam. Wszystko we współpracy z mężem - akwarystyka to nasze wspólne hobby. Od 60 litrów przeszliśmy do 200. Na blogu dzielę się zdobytą wiedzą, a także przeżyciami codziennego dnia z rybkami :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *