Ryby – czyściciele

W akwarium warto mieć odpowiednią ilość ryb, które oczyszczą zbiornik z resztek pokarmu. Dziś przedstawię Wam, które z takich ryb mam w swoim 200-litrowym akwarium.

Dwa spiżowe kirysy, jeden kirysek pstry, trzy kiryski Sterby, jeden kiryśnik – ryba trochę większych rozmiarów, dwie bocje wspaniałe oraz z większych ryb – glonojad gibiceps zwany zbrojnikiem lamparcim. Są to ryby przydenne, warto przed zakupem sprawdzić, jakie dno lubią najbardziej. Ja w swoim akwarium część dna mam z drobnych kamieni, a część z piasku.

Planuję jeszcze dokupić kilka czyścicieli, ponieważ zapewniają one dobrą higienę wody. Przydałoby mi się jeszcze około 5 ryb przydennych. Warto wiedzieć, że bocje wyjadają ponadto ślimaki, które czasem mogą pojawić się w akwarium w nadmiarze. Do tego bocje wspaniałe wyglądają wspaniale 🙂 – ze swoim żywym pomarańczowym kolorem są egzotycznym akcentem.

Mam akwarium od dwóch lat. Przez ten czas zdobyłam sporo informacji na temat akwarystyki, trochę doświadczyłam, z niejednym problemem sobie poradziłam. Wszystko we współpracy z mężem - akwarystyka to nasze wspólne hobby. Od 60 litrów przeszliśmy do 200. Na blogu dzielę się zdobytą wiedzą, a także przeżyciami codziennego dnia z rybkami :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *